Власникам квартир з централізованим опаленням час всерйоз замислитись над встановленням автономного та повним переходом на обігрів газовим чи твердопаливним котлом або на електроопалення. Дехто розглядає для цих потреб кондиціонер, який в наш час замінив собою одразу кілька приладів, бо здатен гріти, охолоджувати, очищати повітря та іонізувати його. Але зараз не про вибір обладнання, а про факт можливого відключення центральної подачі тепла.
Попри те, що у деяких містах мережа комунальних котелень залишається розвиненою і не всім вдається відмовитись від їхніх послуг через неможливість отримання дозволу на автономку, загальноукраїнська тенденція свідчить про те, що це – тимчасово і що потрібно чекати на зміни.
Раніше облаштувати житло під індивідуальне опалення могли всі бажаючі, потрібні були лише гроші на проєкт, технічні роботи та обладнання. Потім у деяких населених пунктах таке право вибору скасували і дозвіл на відокремлення від місцевого теплоенерго могли отримати тільки жителі будинків, щонайменше 50% яких уже відключені від центральної мережі.
Тепер уряд може змінити цю систему, про що свідчить проєкт закону №6013 про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період. Його уже прийнято, але він ще не набрав чинності. Він передбачає ймовірність переходу комунальних підприємств у приватні, водночас закріплюючи за новими власниками право самостійно вирішувати, до яких будинків подавати тепло, а до яких не подавати через нерентабельність. Тобто якщо підприємство визнає будинок невигідним для обслуговування, зможе вільно відключити його від теплопостачання без згоди жителів.
За даними експертів галузі це вже не перший рік подекуди відбувається на практиці. Як приклад, вони наводять Дніпро, де ще у 2021 році за рішенням сесії міськради перед початком опалювального сезону людей від’єднали від комунального тепла. Тоді жителі відключених будинків скаржились, що попри попередження про необхідність переходу на автономне опалення за бажанням у 2021 році, їм давали час до 2023 року, коли обіцяли вже примусове відключення. У теплоенерго пояснювали, що начебто їхні мережі вийшли з ладу і що немає можливості їх далі експлуатувати. Як тоді писали ЗМІ, від централізованого опалення відключили 121 будинок у місті.
Зараз ситуація ускладнилась у зв’язку з війною Україні та пошкодженням внаслідок обстрілів тепломагістралей. У регіонах, наближених до лінії фронту, доводиться демонтувати опалювальні системи через руйнування. Відповідно, люди змушені самостійно дбати про свій комфорт. І хоч переваг у автономного опалення більше, не всім доступно підключити його за раз, хоба б через фінансовий аспект. Тому фахівці завчасно озвучують можливі ризики, щоб підготувати людей. Експерти переконані, що стрімкого переходу не буде – на це підуть роки. Однак про альтернативні варіанти про всяк потрібно думати вже.
В наш час є багато різної кліматичної техніки, покликаної забезпечити потрібний температурний режим у домі. Знову ж таки, інверторний кондиціонер може однаково якісно гріти простір взимку і охолоджувати його в спеку. Як мінімум два питання можна закрити одним потужним приладом. Та й багато сучасних позицій можуть працювати навіть за мінусових показників на вулиці, що донедавна було неможливим. Виробники кондиціонерів не рекомендували вмикати їх за низьких температур, тому на зиму техніку фактично “консервували”, а зараз до -15 С можна сміливо використовувати окремі моделі, обрати які допоможуть спеціалісти компанії Імперія Клімату Плюс. Клімат в Україні став помірним, тому навряд температура знижуватиметься нижче дозволеного мінусового градусу. А якщо таки опуститься, завжди на допомогу можна обрати якісний енергоефективний обігрівач. Головне, врегулювати питання з документами, дозволами та зробити “офіційний” перехід, щоб вас від’єднали від комунальної мережі і ви мали дозвіл на роботи по облаштуванню автономки. А вже якою вона буде – вирішувати вам.